Zdeněk Ostrý

jeden z prvních franšízantů, 74 let

Zdeněk Ostrý

jeden z prvních franšízantů, 74 let

Zdeněk Ostrý nastupoval do crew první pobočky v pražské Vodičkově ulici v roce 1992, ještě před jejím otevřením. Tehdy mu bylo 44 let a měl za sebou zkušenost z pozice vedoucího stravování v kopřivnické Tatře, kde řídil čtyři stovky lidí.


Už v červenci 1993 otevíral první restauraci v Ostravě a stal se jedním z prvních franšízantů a vůbec prvním mimopražským franšízantem McDonald’s v Česku. „Začínal jsem mytím WC na Václaváku a došel jsem až do Ostravy,“ směje se. 


„Neměl jsem peníze na licenci, v Tatře jsem vydělával 6600 korun měsíčně. Ale McDonald’s mi nabídl management kontrakt a umožnil mi si na licenci vydělat,“ popisuje svoje začátky.


V roce 2000 otevíral i pobočku v nákupním centru Futurum a v Ostravě mu přezdívají „pan McDonald“. „Byl jsem klasickým představitelem McDonald’s, který je denně na provozu mezi zaměstnanci. Chovali jsme se slušně k hostům, podporovali akce dětí,“ popisuje svoji kariéru. 


Po dvaceti letech franšízinku předal své restaurace synovi, kterému teď pomáhá – když tedy zrovna nehraje tenis, neplave v bazénu nebo nejezdí na lyžích. „Dopadl jsem špatně. Jsem zase zaměstnanec-brigádník. Uklízím WC a musím poslouchat šéfa a syna v jedné osobě,“ dodává s dávkou svého typického humoru.