Ivana Malivojevič

franšízantka, provozuje deset restaurací, 53 let

Ivana Malivojevič

franšízantka, provozuje deset restaurací, 53 let

Než zahájila podnikatelskou kariéru v McDonald’s, pracovala v USA jako praktikantka pro Úřad guvernéra státu Virginie a později pro velkou americkou banku. Chtěla ale mít „něco svého“ a inspiroval ji i příběh zakladatele franšízového konceptu McDonald’s s českými kořeny Raye Kroce. 


O licenci na vlastní restauraci si zažádala v roce 1999 a po přijetí musela absolvovat roční trénink. „Začínala jsem mytím podlah a vyškolila jsem se až do pozice vedoucího restaurace. Byla to náročná, nicméně důležitá a nutná zkušenost. Teprve potom jsem mohla převzít svou první restauraci,“ popisuje vstupní povinnosti franšízantů, kteří do firmy přicházejí „zvenku“.


Stejný proces absolvoval i její manžel, se kterým v současnosti provozuje deset restaurací v Praze a okolí, zaměstnává 700 lidí, a řídí tak nejvíc restaurací ze všech licenčních partnerů. „Firmu vedeme posledních 21 let jako úspěšný rodinný podnik,“ podotýká.


Je velkou srdcařkou, zároveň má mimořádně zvládnutou manažerskou strukturu svojí organizace. V její restauraci u D1 v Průhonicích se často testují novinky pro celý český trh.


Ivana Malivojevič byla několik let v řadě zvolena zástupkyní českých franšízantů ve skupině European Franchisee Leadership Group. „Byla jsem prakticky u všeho, co se za posledních dvacet let v Česku v rámci systému McDonald’s událo. Je toho opravdu hodně a na všechno jsem pyšná. McDonald’s je nesmírně dynamická firma a i v budoucnosti ji vidím jako jedničku na trhu, i když nás čeká hodně práce,“ doplňuje.