Drahomíra Jiráková

úplně první zaměstnanec McDonald’s v Česku, 69 let

Drahomíra Jiráková

úplně první zaměstnanec McDonald’s v Česku, 69 let

Do firmy nastoupila v roce 1991, ještě předtím, než McDonald’s dokončil založení společnosti a otevřel první českou restauraci ve Vodičkově ulici v Praze, takže trénink absolvovala ve Vídni. „Pak jsem se stala historicky prvním a s radostí dodávám, že i hrdým zaměstnancem McDonald’s v tehdejší České a Slovenské Federativní Republice,“ směje se.

Až do roku 2014 zastávala nejprve pozici ředitelky PR a komunikace, v letech 2010 až 2012 dokonce souběžně i pozici HR ředitelky. Na začátku musela s kolegy kompletně postavit základnu tuzemské organizace, obsadit všechny pozice managementu a zajistit fungování společnosti.

Žena s ohromující přirozenou autoritou se významně zasadila o vybudování dobré pověsti značky, jako členka vedení byla u zásadních rozhodnutí a během 25 let se z ní stala jedna z nejvýznamnějších osobností českého McDonald’s.

Odstartovala a dalších sedmnáct ročníků řídila McDonald’s Cup, největší fotbalový turnaj pro školáky z prvního stupně základních škol. Za McDonald’s ve spolupráci s Českým olympijským výborem vedla v letech 2005 až 2014 projekt McDonald’s Olympic Hopefuls, který podpořil talentované sportovce s potenciálem zúčastnit se olympijských her. Byl mezi nimi například Lukáš Krpálek a řada dalších skvělých mladých sportovců.

Podílela se na vzniku a práci české pobočky nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda, který pomáhá rodinám s dlouhodobě nemocnými dětmi, a působila zde až do roku 2015. Teď už si užívá důchodu a občas poskytuje poradenství různým organizacím a osobnostem z oboru.